StU:n Salibandyhistoriaa

StU:n salibandyhistoriaa vuosina 1991-2005.

                                                                                                                               30.6.2005 / Toni Valjakka

- StU:n salibandytoiminnassa, syksyllä 2005 alkaa viidestoista kausi.

- Wahlroosin Kaitsu toi salibandyn tullessaan kuntaan 1990 ja toiminta alkoi kunnan järjestämillä kerhoilla.

- Vuonna 1991 StU:n jalkapallojaosto otti salibandyn hoiviinsa seurassa. Salibandyliitto järjesti kaudella 91-92 ensimmäisen kerran valtakunnallista sarjatoimintaa junioreille ja StU oli heti mukana poikien alle 14-vuotisten sarjassa, sijoitus kuudes ja fair play-palkinto siististä pelistä.

- Kaudella 92-93 poikien juniorijoukkueen lisäksi miesten joukkue mukaan Suomi-Sarjaan (nelosdivari).

- Kaudella 93-94 sai StU ensimmäisen SM-mitalin E-poikien ottaessa hopeaa.

- Ensimmäinen SM-kulta tuli kaudella 94-95, F-poikien voittaessa sarjansa.

- Kaudella 95-96 oli ensimmäinen talvi kun myös tytöt osallistuivat liiton sarjoihin. Kyseinen kausi on ehkä seuran menestyksekkäin kausi, joka päättyi kahteen SM-kultaa (D-tytöt & F-pojat) ja kahteen SM-kuutossijaan (E-pojat & B-tytöt). Lisäksi kaikki seuran seitsemän juniorijoukkuetta olivat alkulohkoissaan kolmen parhaan joukossa.

- Kaudella 96-97 D-tytöt SM-kultaa. B- ja C-tytöt kummatkin tippuivat maalineron perustella SM-lopputurnauksesta.

- Kausi 97-98 on ainut, jolloin seuralla on ollut A-juniorijoukkue. A-tytöt pelasivat itsensä SM-lopputurnaukseen, jossa sijoitus oli viides. Joukkueessa pelasi myöhemmin naisten liigassa esiintyviä leidejä kuten Marjaana Mäntykivi ja ristiinalainen Niina Valjakka, joka on ollut viime vuosina naistenliigan pistepörssin kärkinimiä.

- Kun 90-luvun puolivälistä vuosituhannen loppuun StU:lla oli vuosittain 6-8 joukkuetta sarjassa, niin 2000-luvulla luku on vakiintunut neljään. Vuosituhannen vaihteen jälkeen poikajoukkueet hävisivät seurasta lähes täysin, liekkö jäähallin valmistumisella ollut osuutensa?

- Pelaajien lisäksi myös valmentajien ja taustahenkilöiden määrä on pienentynyt huomattavasti viime vuosina. ”Kokeneen polven” siirryttyä sivuun ei uusia kasvoja toimintaan ole ilmestynyt toivotusti.

- Hieman huolestuttavaa on, että kaudella 2005-2006 StU saa sarjaan vain kaksi joukkuetta, naisten II-divisioonajoukkueen sekä C-tyttöjen joukkueen. Viimeksi näin vähän joukkueita seuralla oli sarjassa kaudella 1992-93.

- StU on vuosien 1991-2005 välillä voittanut yhteensä 19 mitalia. SM-tasolla on voitettu 5 kultaa, 2 hopeaa ja 1 pronssi. Aluetasolla mestaruuksia on tullut 3, aluehopeaa 2 ja pronssia 3. Lisäksi epävirallisia SM-mitaleja 3 kpl. Kaudella 93-94 alkanut SM-mitaliputki katkesi vasta kaudella 2000-2001. Samalla kaudella alkoi kuitenkin aluemitaliputki, joka on kestänyt tähän päivään asti. Mitaliputken jatkumisesta on pitänyt lähinnä huolta tyttöjen loistava 89-91-ikäluokka, joka siirtyy tulevaksi kaudeksi C-ikäluokkaan, jossa SM-mitalin metsästäminen on jälleen mahdollista. Alle C-ikäiset pelaavat vain aluemestaruuksista.

- StU:ssa tai Savitaipaleella juniorina pelanneista naisten liigassa pelaavat/ovat pelanneet Marjaana Mäntykivi (NST), Tiia Ukkonen (Josba, NST), Niina Valjakka (Pelipeikot, Erä-3) sekä Kati Eteläpää (Happee, Josba, Erä-3). Ukkonen ja Valjakka ovat esiintyneet myös naisten maajoukkueessa. Eteläpää puolestaan valmensi liigaseura Tikkurilan Tiikerit viime kaudella Suomen mestareiksi ja Eurooppa Cupin hopealle.

- Vuosien saatossa StU:n salibandy-toiminnassa on ollut mukana monia ihmisiä. Wahlroosin Kaitsua voinee pitää salibandyn juurruttajana Savitaipaleella. Kaitsu toimi pitkän pätkän niin valmentajana kuin koko salibandytoiminnan vetäjänä alkutaipaleella. Muita keskeisiä toiminnan pyörittäjiä StU:ssa ovat olleet mm. Halon Lasse ja Leinosen Ilkka, jotka valmentamisen ohessa hoitivat vuosia sabatoiminnan tausta-asioita. Valmennuspuolelta mieleen tulevat mm. Karineen Eija, Tiaisen Jouni, Mäntykiven Jukka, Roiko-Jokelan Vesa, Kaupin Tarkki ja Saalastin Hape muutamia mainitakseni. Edellä mainitut ovat vain osa siitä suuresta määrästä aikuisia ja vanhempia, jotka ovat olleet StU:n salibandytoiminnassa mukana vuosien varrella.

- Kaikkia osallistuneita on mahdoton muistaa eikä aika edes riittäisi kaikkien kiittämiseen, vaikka muisti toimisikin. Joten lopuksi kiitänkin nyt kerralla kaikkia toiminnassa tähän asti mukana olleita. KIITOS.

StU:n salibandymitalit 1991-2005:

 

SM-kultaa      5                    Aluekultaa     3                   Epävirallinen SM-kulta         2

SM-hopeaa    2                    Aluehopea     2                   Epävirallinen SM-hopea      1

SM-pronssia  1                    Aluepronssi   3                                                                                   

Yhteensä       8                    Yhteensä        8                   Yhteensä                            3

Mitaleja yhteensä 19.

 

Mitalit kausittain:

91-92             -

92-93             -

93-94             SM-hopea (E-pojat)

94-95             SM-kulta (F-pojat)

95-96             SM-kulta (D-tytöt), SM-kulta (F-pojat)

96-97             SM-kulta (D-tytöt)

97-98             SM-pronssi (C-tytöt), Aluehopea (E-pojat), Epävirallinen SM-kulta (E-tytöt)

98-99             SM-kulta (C-tytöt), Epävirallinen SM-kulta (E-tytöt), Aluepronssi (E-pojat)

99-00             SM-hopea (C-tytöt), Epävirallinen SM-hopea (E-tytöt), Aluepronssi (E-pojat)

00-01             Aluepronssi (D-tytöt)

01-02             Itä-Suomen aluemestaruus (E-tytöt)

02-03             Itä-Suomen aluemestaruus (E-tytöt)

03-04             Itä-Suomen aluemestaruus (D-tytöt)

04-05             Länsi- ja Itä-Suomen alueiden hopeatila (D-tytöt)

 

StU:n salibandyjoukkuemäärät vuosittain (juniorit + aikuiset):

91-92             1  jun. joukkue

92-93             1  jun. + Miehet

93-94             2  jun. + Miehet

94-95             3  jun. + Miehet

95-96             7  jun. + Miehet

96-97             6  jun.

97-98             8  jun. + Ikämiehet

98-99             7  jun. + Miehet

99-00             6  jun. + M35 + M40 + Kolt Team

00-01             3  jun. + Naiset + Kolt Team

01-02             3  jun. + Naiset + Kolt Team

02-03             3  jun. + Naiset

03-04             4  jun. + Naiset

04-05             3  jun. + Naiset

StU:n salibandyhistoriaa tilastoina 1991-2005

Tiedot on kerätty Salibandyliiton kausikirjoista ja Yhteissanomien juttuarkistoista. Kokoajana on toiminut Toni Valjakka. Mahdollisista puutteista tai virheistä voi mielellään ilmoitella.

Kausi 1991-92 oli ensimmäinen kausi, jolloin pelattiin Suomessa valtakunnallisia juniorisarjoja.
Pojissa A-12, A-14, A-16, A-18 ja tytöissä A-18. 

 

Luetteloissa Sarja                          Lohko ja Sijoitus, suluissa joukkueiden määrä lohkossa.

Kausi 1991-92   (1 joukkue):

Pojat alle 14-vuotta                                                                          6 (6) SM-kuutosia

 

Kausi 1992-93   (2 joukkuetta):

Miehet                               Suomi-Sarja, Lohko C                            4 (10)

Pojat D-SM                        Lohko A                                                 4 (5)

 

Kausi 1993-94   (3 joukkuetta):

Miehet                               Suomi-sarja (IV-div.)                              3 (10)

Pojat D-SM                        Lohko A                                                 ?

Pojat E-SM                                                                                      SM-hopea

 

Kausi 1994-95   (4 joukkuetta):

Miehet                               IV-divisioona

Pojat C-SM                        Alkulohko                                               ? (6)

Pojat D-SM                        Alkulohko                                               3 (6)

Pojat F-SM                                                                                       SM-kultaa

 

 Kausi 1995-1996   ( 8 joukkuetta):

Miehet                                 IV-divisioona, Lohko 11                         6 (10)

Pojat C-SM                          Lohko 5                                                 3 (5)

Pojat D-SM                          Lohko 3                                                 2 (5)

Pojat E-SM                          Lohko 1                                                 2 (7)

                                            SM-lopputurnaus                                   6 (6) SM-kutosia

Pojat F-SM                                                                                         1 (4) SM-kulta

Tytöt B-SM                         Lohko 1                                                   2 (5)

                                           SM-loppusarja                                         6 (6) SM-kutosia

Tytöt C-SM                         Lohko 1                                                   3 (6)

Tytöt D-SM                                                                                         1 (7) SM-kulta

 

Kausi 1996-1997   (6 joukkuetta):

Pojat C-SM                          Lohko 13                                                  2 (5)

                                            SM-välikarsinta, Lohko 6                          5 (5)

Pojat D-SM                          Lohko 9                                                    4 (7)

Pojat E                                 Lohko 5                                                    4 (6)

Tytöt B-SM                          Lohko 2                                                     3 (5)

                                            Tasapistein, tippui tulevalle SM-2 GamTe:lle.

Tytöt C-SM                          Lohko 3                                                      3 (5)

                                            Tasapistein, tippui tulevalle SM-3 Josba:lle.

Tytöt D-SM                          Lohko 1                                                     1 (6)

                                            SM-lopputurnaus                                       1 (4) SM-kultaa

 

Kausi 1997-1998   (9 joukkuetta):

Ikämiehet                            Lohko D                                                     5 (5)

Pojat C-SM                         Lohko 17                                                   3 (6)

Pojat D-SM                         Lohko 14                                                   3 (5)

Pojat E                                Lohko 7                                                     1 (7)

                                           Itäisen alueen lopputurnaus, Lohko B       1 (3)

                                           Välierävoitto Katajasta 11-8

                                           Finaalitappio SC Bluesille 5-6                  Aluehopeaa

Pojat F                                Lohko 3                                                    4 (4)

Tytöt A-SM                         Lohko 1                                                     2 (6)

                                           SM-lopputurnaus                                      5 (6) SM-vitosia

Tytöt B-SM                         Lohko 5                                                    4 (5)

Tytöt C-SM                         Lohko 8                                                    1 (6)

                                           SM-lopputurnaus, Lohko A                      1 (4)

                                           Välierätappio Erälle jatkoajalla 3-2

                                           Pronssiotteluvoitto SC Topista 3-2 rl.       SM-pronssia

Tytöt-E                                Epävirallinen SM-ottelusarja                    1(3) Ikäluokan paras joukkue


 Kausi 1998-1999   (8 joukkuetta):

Miehet                                VI-divisioona, Lohko 18                           3 (9)

Pojat C-83 SM                    Lohko 9                                                   4 (6)

                                           Alempi jatkosarja, Lohko 1                      1 (4)

Pojat D-85                          Itä-Suomi, Lohko 12                                4 (6)

Pojat E                                Itä-Suomi, Lohko 11                                2 (6)

                                            Aluelopputurnaus, Lohko 2                     2 (3)

                                            Välierätappio SC Bluesille 7-3

                                            Pronssiotteluvoitto SB PaSa:sta 6-5       Aluepronssia

Pojat F                                Etelä-Suomi, Lohko 1                              4 (4)

                                            Alempi jatkosarja, Lohko 2                      2 (3)

Tytöt C-SM                         Lohko 5                                                    1 (7)

                                            SM-lopputurnaus, Lohko B                     1 (5)

                                            Loppuotteluvoitto Erästä 2-1                   SM-kultaa

Tytöt D                                Itä-Suomi, Lohko 2                                  4 (6)

Tytöt E                                Etelä-Suomi, Lohko 1                              1 (7) Ikäluokan paras joukkue

 

Kausi 1999-2000   (8 joukkuetta):

M-40                                                                                                    ?

M-35                                   Lohko 8                                                    5 (6)

Pojat C-83 SM                    Lohko 8                                                    6 (6)

Pojat D-85                          Lohko 9                                                    8 (8)

Pojat E                                Lohko 13                                                 1 (8)

                                            Aluelopputurnaus, Lohko 2                     2 (3)

                                            Välierätappio Josba:lle 6-1

                                            Pronssiotteluvoitto KuWesta 11-5           Aluepronssi

Tytöt C-SM                         Lohko 5                                                    1 (7)

                                            SM-loppusarja, Lohko 2                          2 (5)

                                            SM-välierä SB Rauma-StU 1-2 rl

                                            Loppuottelu Saksiniekat-StU 3-2            SM-hopeaa

Tytöt D                                Lohko 5                                                    2 (5)

                                            Aluelopputurnaus                                    4 (6)

Tytöt E                                Etelä-Suomi, Lohko 2                              1 (6)

                                            Lopputurnaus                                          2 (4) Ikäluokan 2. paras joukkue

 

 Kausi 2000-2001   (4 joukkuetta):

Naiset                                 III-divisioona, Lohko 3                            1 (5) Nousu II-divisioonaan

Pojat F                                Lohko 9                                                   4 (6)

Tytöt D                                Lohko 3                                                   2 (6)

                                           Aluelopputurnaus                                    3 (4) Aluepronssi

Tytöt E                                Etelä-Suomi, Lohko 2                              2 (4)

                                            Loppusarja                                              4 (4)

 

Kausi 2001-2002   (4 joukkuetta):

Naiset                                 II-divisioona, Sisä-Suomi, Lohko 1         3 (8) Nousu I-divisioonaan

Tytöt C-SM                         Lohko 4                                                   3 (9)

                                           SM-loppusarja, Lohko 1                           4 (4) SM-sarjan 7-8. sija

Tytöt D                                Etelä-Suomi, Lohko 2                              5 (5)

Tytöt E                                Itä-Suomi                                                 1 (4) Aluemestaruus

 

Kausi 2002-2003   (4 joukkuetta):

Naiset                                 1-divisioona, Lohko 5                              8 (10)

Pojat E-90                           Kaakkois-Suomi, Lohko 1                      3 (9)

                                            Välikarsinta, Lohko B                             2 (3)                                   

                                           Aluelopputurnaus                                    4 (4)

Tytöt C-SM                        Itä-Suomi, Lohko 1                                  1 (8)

                                          SM-loppusarja, Lohko A                          4 (4) SM-sarjan 7-8. sija

Tytöt E                               Itä-Suomi aluesarja, Lohko 1                   2 (7)

                                           Aluelopputurnaus                                    1 (4) Aluemestaruus

 

Kausi 2003-2004   (5 joukkuetta):

Naiset                                 1-divisioona, Lohko 5                              7 (8)

                                            Aluejatkosarja                                         5 (6)

Pojat E-91                           Lohko 1                                                   5 (8)

Tytöt B-SM                         Itä-Suomi, Lohko 5                                  3 (8)

Tytöt C-SM                         Itä-Suomi, Lohko 5                                  5 (6)

Tytöt D                                Itä-Suomen aluesarja, Lohko 1               1 (6)

                                            Aluelopputurnaus                                     Aluemestaruus

 

 Kausi 2004-2005   (4 joukkuetta):

Naiset                                 1-divisioona, Itä-lohko                             3 (9)

Pojat D-91                          Lohko 41                                                  6 (7)

Tytöt B-SM                         Itä-Suomi                                                 4 (7)

Tytöt D                                Aluesarja, Itä-Suomi                               1 (5)

                                            Alueloppuhuipentuma (Länsi & Itä)        2 (4) Alue-hopeaa

 

Kolt Team:

Kolt Team oli Savitaipalelainen kaveriporukka, joka pelasi Liiton sarjoissa StU:n ”lisenssin” alla. Itsenäisesti toiminut ja kulunsa hoitanut joukkue ei ollut suoranaisesti StU:n joukkue, mutta koska joukkueessa oli paljon StU:n ”juniorimyllyn tuotteita”, voitaneen se laskea ainakin osittain StU:n salibandyhistoriikin osaseksi.

 

2001-2002     Miehet Kolt Team V-divisioona, Lohko 35                                        4 (10)

2000-2001     Miehet Kolt Team V-divisioona, Lohko 34                                        4 (10)

1999-2000     Miehet Kolt Team VI-divisioona, Lohko 21                                       2 (10)

                                                                 Savitaipale   30.6.2005   Toni Valjakka

 

StU:n salibandyhistoriaa tilastoina 2005-2014.

                                                                                                                           30.12.2014 / Jukka Ukkonen

Tiedot on kerätty Salibandyliiton kausikirjoista ja StU salibandyn vuosittaisista toimintakertomuksista, kokoajana on toiminut Jukka Ukkonen. Puutteista ja virheistä otetaan ilmoitukset mielellään vastaan.

Luetteloissa kausittain, StU joukkueet, Sarja, Lohko, Sij. lohkossa, (suluissa jouk. määrä)

Kausi 2005-2006

Naiset 2.div.       Kaakkois-Suomi   Alkusarja                       Lohko 5               4   (7)

C-Tytöt                K-S ja S-K           SM-Alkusarja                Lohko 1               1   (7)                   

                            Koko suomi         SM-Loppusarja             Lohko 2               4   (4)

                                                         Loppusijoitus               SM-sarja              7.-8.sija.

D91-pojat            Yhteisjoukkue VoiKu (Voisalmen Kunto) Lpr:n kanssa.

                            6 VoiKu + 6 StU pelaajaa joukkueessa mukana.

                            K-S                      Aluesarja                       Lohko 1               4   (8)

SB-Kerhotoiminta                            pojat 93 synt.

                                                        pojat 94-95 synt.

 

Kausi 2006-2007

Ei omia StU:n joukkueita mukana sarjatoiminnassa.

C91-pojat            Yhteisjoukkue VoiKu (Voisalmen Kunto) Lpr:n kanssa.

                            7 VoiKu + 7 StU pelaajaa joukkueessa mukana.

                            K-S                      Aluesarja                       Lohko 41             5   (7)

B-tytöt                 Yhteisjoukkue NST   Lpr:n kanssa.

                            10 NST + 6 StU pelaajaa mukana joukkueessa.

                            K-S                      SM-Alkusarja                Lohko 41             2   (6)

                            Lisäksi StU:n tytöt pelasivat NST A- ja C-tytöissä.

SB-Kerhotoiminta                           pojat 93 synt.

                                                       pojat 94-95 synt.

                                                       pojat 96-99 synt.

                                                       tytöt 95-99 synt.

 

Kausi 2007-2008

Ei omia StU:n joukkueita mukana sarjatoiminnassa.

A-tytöt                Yhteisjoukkue NST   Lpr:n kanssa.

                            17 NST + 5 StU pelaajaa mukana joukkueessa.

                            Itälohko               SM-Alkusarja                                            1   (7)

                            Loppuhuipennus  SM-sarja                                                  2   (4)

                                                        Loppusijoitus                                           SM hopeaa

B-tytöt                 Yhteisjoukkue NST   Lpr:n kanssa.

                            19 NST + 7 StU pelaajaa mukana joukkueessa.

                            K-S                      SM-Alkusarja                Lohko 41             1   (5)

                            Koko Suomi        SM-loppusarja               Lohko 2               1   (5)

                            Välierissä ja pronssipeleissä tappio.        Loppusijoitus       SM 4.sija.

SB-Kerhotoiminta                           pojat 93-95 synt.

                                                       pojat 96-99 synt.

                                                       tytöt 95-99 synt.

 

Kausi 2008-2009

Ei omia StU:n joukkueita mukana sarjatoiminnassa.

Yksittäisiä StU:n pelaajia NST:n poika ja tyttöjunioreissa, sekä NST naisten SM-sarjassa.

SB-Kerhotoiminta                           pojat 93-95 synt.

                                                       pojat 96-99 synt.

                                                       tytöt 95-99 synt.

 

Kausi 2009-2010

Naiset 2.div.        K-S                      Alkusarja                       Lohko 5               2   (10)

                            Itä-Suomi            Aluejatkokarsinta          1 Turnaus            

                                                        27.2.2010                      Mikkeli                2   (4)

                            Koko Suomi        Loppusarja                    2 Lohkoa            

                                                        13.-14.3.2010                Turku                   6   (6)

Naiset                  Suomen CUP      1.kierros                        Turnausmuotoisena

                                                        5.-6.9.2009                    Kouvola               5   (5)

Yksittäisiä StU:n pelaajia NST:n poika ja tyttöjunioreissa.

SB-Kerhotoiminta                           pojat 91-93 synt.

                                                       pojat 94-95 synt.

                                                       tytöt + pojat 2000-2002 synt.

1.1.2010 Alkaen salibandyn rahaliikenne ja tilit erotettu StU jalkapallojaoston tileistä, vaikka salibandy toimii edelleen jalkapallojaoston alaisuudessa.

 

Kausi 2010-2011

Naiset 2.div.        K-S                      Alkusarja                       Lohko 42             1   (6)

                            K-S                      Ylempi jatkosarja                                      4   (4)

Naiset                  Suomen CUP      1.kierros                        Turnausmuotoisena

                                                         5.9.2010                        Savonlinna           2   (4)

                                                         2.kierros                        Turnausmuotoisena

                                                         19.9.2010                      Nurmijärvi           3   (3)

SB-Kerhotoiminta                            pojat 93-95 synt.

                                                        pojat 2000-2002 synt.

                                                        tytöt  1998-2002 synt.

 

Kausi 2011-2012

Naiset 2.div.        K-S                      Alkusarja                       Lohko 5               3   (9)

E1-pojat               K-S                     Alkusarja                       Lohko 42             3   (7)

(synt.2000)          K-S                     Ylempi jatkosarja                                       7   (7)

SB-Kerhotoiminta                           pojat 94-96 synt.

                                                       pojat 97-99 synt.

                                                       tytöt + pojat 2002-2004 synt.

Yhteistoiminta NST Future (B-tytöt). Rinnakkaisedustus 10 pelaajan kanssa.

 

Kausi 2012-2013

Naiset 2.div.        K-S                      Alkusarja                       Lohko 5              2   (6)

                            Itä-Suomi            Ylempi jatkosarja                                      2   (5)

                            Koko Suomi        Loppusarja                    2 Lohkoa

                                                        9.-10.3.2013                 Tampere             3   (6)

D2-pojat              K-S                      Alkusarja                       Lohko 42            5   (10)

(synt.2000)          K-S                     Aluejatkosarja                Lohko 2              2   (7)

SB-Kerhotoiminta                           pojat 94-96 synt.

                                                       pojat 97-99 synt.

                                                       tytöt + pojat 2002-2004 synt.

Yhteistoiminta NST Future (B-tytöt). Rinnakkaisedustus 13 pelaajan kanssa.

StU:n naisille tarjottiin, ensimmäisenä noususta ulosjääneenä joukkueena, kesällä 2013 paikkaa 1.-divisioonaan seuraavaksi kaudeksi. Tiedon tullessa kovin myöhään sekä taloudellisten mahdollisuuksien vuoksi StU ei ottanut 1.-div. sarjapaikkaa vastaan.

 

Kausi 2013-2014

Naiset 2.div.        K-S                      Alkusarja                       Lohko 5               3   (7)

D1-pojat              K-S                      Alkusarja                       Lohko 42             6   (6)

(synt.2000)          K-S                      Aluejatkosarja               Lohko B              2   (9)

SB-Kerhotoiminta                           pojat 94-96 synt.

                                                       pojat 97-99 synt.

                                                       tytöt + pojat 2001-2005 synt.

                                                       tytöt + pojat 2006-2007 synt.

Yhteistoiminta NST Future (B-tytöt). Rinnakkaisedustus 15 pelaajan kanssa.

 

Muuta tilastotietoa StU:n salibandytoiminnasta ja StU:n junioreissa mukana olleista pelaajista vuosien varrelta, v.1991-2014.

 

StU:n salibandytoiminta on toiminut jalkapallojaoston alaisuudessa kaudesta 1991-1992 alkaen, vuoden 2014 loppuun saakka. Jalkapallojaostossa on ollut edustajana ns. salibandyn yhdyshenkilö.

Salibandyjaoston perustamiskokous, pidettiin 6.11.2014 Liikuntatalolla. Kokouksessa päätettiin perustaa oma salibandyjaosto joka aloitti toimintansa 1.1.2015 alkaen.

Salibandyjaoston kokoonpanoksi (kausi v.2014-2015) valittiin seuraavat henkilöt: Jukka Ukkonen jaoston puheenjohtaja. Varapuheenjohtaja Tero Hjerppe, sihteeri Jenni Enbuska, rahastonhoitaja Mirka Kukka. Jäseninä perustettavassa jaostossa Ville Kilkkinen, Harri Saalasti, Aino Jokela, Emmi Jokela sekä Jenni Saalasti.

StU:n johtokunta vahvisti kokouksessaan 10.11.2014 salibandyjaoston perustamisen.

 

StU:n salibandy toiminnan yhdyshenkilöinä vuosina 1991-2014 ovat toimineet kausittain seuraavat henkilöt.
Nimet on kerätty vuosittain ilmestyvistä salibandyliiton kausikirjoista.

Kausi 1991 – 1992        Kaj Wahlroos           Kausi 1992 – 1993        Kaj Wahlroos

Kausi 1993 – 1994        Kaj Wahlroos           Kausi 1994 – 1995        Kaj Wahlroos

Kausi 1995 – 1996        Kaj Wahlroos           Kausi 1996 – 1997        Kaj Wahlroos

Kausi 1997 – 1998        Lasse Halko             Kausi 1998 – 1999        Lasse Halko

Kausi 1999 – 2000        Lasse Halko             Kausi 2000 – 2001        Lasse Halko

Kausi 2001 – 2002        Lasse Halko             Kausi 2002 – 2003        Ilkka Leinonen

Kausi 2003 – 2004        Lasse Halko             Kausi 2004 – 2005        Jukka Ukkonen

Kausi 2005 – 2006        Jukka Ukkonen        Kausi 2006 – 2007        Jukka Ukkonen

Kausi 2007 – 2008        Jukka Ukkonen        Kausi 2008 – 2009        Jukka Ukkonen

Kausi 2009 – 2010        Jukka Ukkonen        Kausi 2010 – 2011        Jukka Ukkonen

Kausi 2011 – 2012        Jukka Ukkonen        Kausi 2012 – 2013        Jukka Ukkonen

Kausi 2013 – 2014        Jukka Ukkonen        Kausi 2014 – 2015        Jukka Ukkonen

 

Salibandyjaosto on järjestänyt perinteikkään ja kovasti suosiotaan lisänneen Savitaipaleen kunnan puulaakiturnauksen aina keväisin kauden pääteeksi. Alla tilastotietoja koko puulakiturnauksen ajalta v.1998 alkaen.

Salibandy puulaakiturnaus tilastoja vuosittain.

Vuosiviikkopvm.JoukkuitaOtteluitaPalaajiaVoittaja
1998     KUPO
1999     PLAYBOYS
2000     KUPO
2001     Team PeBa
2002     KUPO
2003     NouHätä
2004     NouHätä
2005vk. 1913. - 14.5.81882KUPO
2006vk. 1912. - 13.5.81886TAPO
2007vk. 1727. - 28. 4.92090Opettajat
2008vk. 1618. - 19. 4.1025107FC Multiskills
2009vk. 1724. - 25. 4.1224136TAPO
2010vk. 1623. - 24. 4.1328151STKP
2011vk. 186. - 7.5.1431174FC Multiskills
2012vk. 1620. - 21. 4.1431168STKP
2013vk. 1726. - 27. 4.1634190TAFS
2014vk. 199. - 10.5.1431156FC Multiskills


Alkuvuosien tiedoissa on vain vuosiluku ja voittajajoukkue, jonka nimi on kaiverrettuna kiertopalkinnon kyljessä.

StU:n junioritoiminnassa mukana olleista pelaajista on salibandyn aikuisten sarjoissa SM-sarjaa ( tai muiden maiden pääsarjaa ) pelaavien joukkueiden mukana olleet seuraavat pelaajat.

 

Kati Eteläpää                                          Runkosarja pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

Mital. 

95-96

Happee

15

5

4

9

4

P

96-97

Happee

22

4

1

5

6

P

97-98

Josba

22

9

5

14

2

P

98-99

Josba

21

4

2

6

4

 

99-00

Erä III

17

9

7

16

2

K

00-01

Erä III

20

11

5

16

2

 

01-02

Erä III

8

1

0

1

2

 

 

Yht.

125

43

24

67

22

 


Kati Eteläpää                                          Playoff pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

95-96

Happee

5

1

0

1

0

96-97

Happee

6

1

1

2

2

97-98

Josba

6

1

0

1

0

98-99

Josba

2

0

0

0

0

99-00

Erä III

9

2

1

3

0

00-01

Erä III

2

0

1

1

0

 

Yht.

30

5

3

8

2

 

Aino Jokela                       Runkosarja pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

Mital. 

06-07

NST

3

1

1

2

0

H

07-08

NST

10

0

1

1

0

P

08-09

NST

16

1

3

4

4

P

09-10

NST

18

0

0

0

2

P

11-12

NST

20

8

9

17

4

P

 

Yht.

67

10

14

24

10

 


Aino Jokela                       Playoff pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

07-08

NST

11

1

0

1

0

08-09

NST

5

0

0

0

0

09-10

NST

8

1

0

1

0

11-12

NST

8

7

2

9

6

 

Yht.

32

9

2

11

6

 

Oskari Kangas                  Runkosarja pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

Mital. 

06-07

NST

1

1

0

1

0

 

08-09

NST

26

6

3

9

2

 

09-10

NST

25

0

1

1

4

 

10-11

NST

25

16

7

23

6

 

 

Yht.

75

23

11

34

12

 

 

Riina Markku                   Runkosarja pelien tilastot

Kausi      Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

Mital. 

06-07

NST

4

0

1

1

0

H

07-08

NST

10

2

0

2

0

P

08-09

NST

17

6

0

6

2

P

11-12

NST

6

0

0

0

0

P

 

Yht.

37

8

1

9

2

 


Riina Markku                   Playoff pelien tilastot

Kausi      Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

07-08

NST

11

0

1

1

0

08-09

NST

7

0

0

0

0

 

Yht.

18

0

1

1

0

 

Marjaana Mäntykivi                              Runkosarja pelien tilastot

Kausi     Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

Mital. 

02-03

NST

19

6

0

6

6

 

08-09

NST

22

3

2

5

2

P

09-10

NST

20

2

3

5

0

P

 

Yht.

61

11

5

16

8

 


Marjaana Mäntykivi                              Playoff pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

02-03

NST

3

0

0

0

0

08-09

NST

7

0

1

1

0

09-10

NST

8

1

1

2

2

 

Yht.

18

1

2

3

2

 

Tiia Ukkonen                                          Runkosarja pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

Mital. 

00-01

Josba

19

4

2

6

0

 

01-02

Josba

22

10

7

17

4

 

02-03

Josba

22

11

14

25

4

 

04-05

NST

22

20

10

30

0

P

05-06

NST

22

16

8

24

0

K

06-07

NST

12

6

2

8

0

H

07-08

NST

18

15

10

25

4

P

08-09

NST

21

16

18

34

6

P

09-10

NST

22

34

22

56

0

P

10-11

NST

22

17

20

37

4

H

 

Yht.

202

149

113

262

22

 


Tiia Ukkonen                                          Playoff pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

00-01

Josba

7

3

0

3

0

01-02

Josba

5

2

0

2

0

02-03

Josba

3

1

0

1

0

04-05

NST

10

2

2

4

0

05-06

NST

12

8

7

15

2

06-07

NST

10

12

3

15

0

07-08

NST

11

8

9

17

4

08-09

NST

5

3

2

5

0

09-10

NST

8

5

9

14

0

10-11

NST

11

9

4

13

0

 

Yht.

82

53

36

89

6

 

Taru Vaartaja                   Runkosarja pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

Mital. 

06-07

NST

4

0

0

0

0

H

07-08

NST

9

0

1

1

0

P

 

Yht.

13

0

1

1

0

 


Taru Vaartaja                   Playoff pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

07-08

NST

1

0

0

0

0

 

Yht.

1

0

0

0

0

 

Niina Valjakka                  Runkosarja pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

Mital. 

00-01

Pelipeikot

22

22

10

32

0

 

01-02

Pelipeikot

22

19

4

23

16

 

02-03

Pelipeikot

22

16

5

21

4

 

03-04

Erä III

20

14

17

31

6

H

04-05

Erä III

22

24

18

42

10

H

05-06

Erä III

21

16

15

31

2

 

06-07

Erä III

18

8

8

16

0

K

07-08

Erä III

18

11

8

19

2

 

08-09

PSS

22

13

7

20

2

 

 

Yht.

187

143

92

235

42

 


Niina Valjakka                  Playoff pelien tilastot

Kausi    Seura

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

00-01

Pelipeikot

3

1

1

2

2

01-02

Pelipeikot

5

4

2

6

4

02-03

Pelipeikot

3

0

2

2

0

03-04

Erä III

12

3

3

6

4

04-05

Erä III

10

9

4

13

2

05-06

Erä III

9

9

1

10

0

06-07

Erä III

10

9

5

14

0

07-08

Erä III

5

1

2

3

0

08-09

PSS

7

5

2

7

2

 

Yht.

64

41

22

63

14

 

Tiia Ukkonen                                          Runkosarja pelien tilastot, Ulkomaat

 

 Kausi    Seura  

Maa

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

Mital. 

 

03-04

Boden

Ruotsi

20

16

6

22

2

P

 

11-12

Piranha

Sveitsi

20

16

6

22

4

K

 

12-13

Piranha

Sveitsi

17

6

9

15

2

K

 

13-14

Piranha

Sveitsi

18

8

8

16

0

K

 

 

Yht.

 

75

46

29

75

8

 


Tiia Ukkonen                                          Playoff pelien tilastot, Ulkomaat

Kausi    Seura

Maa

Ot. 

Ma. 

Sy. 

Pist.      

Jääh. 

03-04

Boden

Ruotsi

3

3

0

3

0

11-12

Piranha

Sveitsi

7

3

2

5

0

12-13

Piranha

Sveitsi

10

5

2

7

4

13-14

Piranha

Sveitsi

7

3

0

3

0

 

Yht.

 

27

14

4

18

4

 

Kati Eteläpää, Valmentajana toimitut Seurat, kaudet ja saavutukset.

 

Vantaa Floorball Team (VFT),                 2.valm.           v.2001-2002,                      Hopeaa.

Vantaa Floorball Team (VFT),                 2.valm.           v.2002-2003,                      Neljäs.

Vantaa Floorball Team (VFT),                 Päävalm.        v.2003-2004,                      Kultaa.

Tikkurilan Tiikerit (Tiikerit),                       Päävalm.       v.2004-2005,                      Kultaa.

Tikkurilan Tiikerit (Tiikerit),                       Päävalm.       v.2005-2006,                      Viides.

Porvoon Salibandyseura (PSS),               Päävalm.       v.2006-2007,                      Pronssi.

Porvoon Salibandyseura (PSS),               Päävalm.       v.2007-2008,                      Hopeaa.

Porvoon Salibandyseura (PSS),               Päävalm.       v.2008-2009,                      Neljäs.

Porvoon Salibandyseura (PSS),               Päävalm.       v.2009-2010,                      Viides.

 

Red Ants Rychenberg Winterthur (Sveitsi), 2.valm.        v.2010-2011,                     Kultaa.

Red Ants Rychenberg Winterthur (Sveitsi), 2.valm.        v.2011-2012,                     Pronssi.

Red Ants Rychenberg Winterthur (Sveitsi), Päävalm.     v.2012-2013,                     Pronssi.

Red Ants Rychenberg Winterthur (Sveitsi), Päävalm.     v.2013-2014,                     Pronssi.

 

Suomi, Naisten maajoukkue (2.valm.),                            v.2005-2006.

Suomi, Naisten maajoukkue (2.valm.),                            v.2006-2007.

 

StU:n junioritoiminnassa harrastuksen aloittaneista pelaajista on salibandyn Suomen maajoukkuetta edustaneet, juniorien ja aikuisten joukkueissa seuraavat pelaajat.

 

Suomen Tyttöjen maajoukkue edustukset. Pelaajat, ottelut ja tilastot.

Nimi

Synt. aika

Ot.

  Ma.

   Sy.  

Pist.

   Jääh.

Aino Jokela

  10.02.1990

    14

   1

  2

3

2

Riina Markku

   14.01.1990

     14

   3

 3

6

2

Tiia Ukkonen

      08.03.1984

     6

   1

   2

3

0


Suomen Naisten maajoukkue edustukset. Pelaajat, ottelut ja tilastot.

Nimi

   Synt. aika

    Ot.

    Ma.  

Sy.

   Pist.

   Jääh.

Ukkonen Tiia

    08.03.1984

   110

45

28

73

16

Valjakka Niina

     03.08.1978

   31

7

3

10

4


Suomen maajoukkueen mukana MM-kisoissa, olleet edustukset ja niissä saavutetut mitalit:

Aino Jokela

MM – 2008   Puola                                 Suomen U-19 Tytöt            Pronssia.


Riina Markku

MM – 2008   Puola                                 Suomen U-19 Tytöt            Pronssia.


Tiia Ukkonen

MM – 2005   Singapore                          Suomen Naiset                   Hopeaa.

MM – 2007   Tanska                              Suomen Naiset                   Hopeaa.

MM – 2009   Ruotsi                                Suomen Naiset                   Pronssia.

MM – 2011   Sveitsi                               Suomen Naiset                    Hopeaa.

MM – 2013   Tshekki                             Suomen Naiset                    Hopeaa.


Niina Valjakka

MM – 2003   Sveitsi                               Suomen Naiset                   Pronssia.

MM – 2007   Tanska                              Suomen Naiset                   Hopeaa.


Kati Eteläpää

MM – 2007   Tanska                              Suomen Naiset (2.valm.)    Hopeaa.

 

                                                                      Savitaipale  30.12.2014  Jukka Ukkonen