Yleisurheilu

         Savitaipaleen uuden yleisurheilukentän avajaiskilpailut 10.7.2021.

 

N 100m 1) Milka Riiali ImU 12,68, 2) Sonja Nousiainen MikkKV 12,81, 3) Tytti Repo LappUM 13,21, 4) Lotta Kirvesmies MikkKV 13,25, 5) Milla Uitti ImU 13,66, 6) Iines Peltonen LappUM 13,90, 7) Elisa Hilska LappUM 14,28, Merituuli Jääskeläinen LappUM DNS.
Erä 1 (NM) 1) Sonja Nousiainen MikkKV 12,81, 2) Lotta Kirvesmies MikkKV 13,25, 3) Milla Uitti ImU 13,66, Merituuli Jääskeläinen LappUM DNS.
Erä 2 (NM) 1) Milka Riiali ImU 12,68, 2) Tytti Repo LappUM 13,21, 3) Iines Peltonen LappUM 13,90, 4) Elisa Hilska LappUM 14,28.

N Kuula 1) Lotta Kirvesmies MikkKV 11,11, Henna Sallinen SavonlRie NM.

M 100m 1) Martti Hyvärinen LappUM 12,09, 2) Petteri Soini MikkKV 12,20, 3) Nuutti Ahtola ValkKa 12,25, 4) Mikko Huttunen HKV 12,30, 5) Aki Ruotsalainen RantasU 12,52, 6) Esko Huttunen K-P 15,38.
Erä 1 (NM) 1) Martti Hyvärinen LappUM 12,09, 2) Petteri Soini MikkKV 12,20, 3) Nuutti Ahtola ValkKa 12,25, 4) Mikko Huttunen HKV 12,30.
Erä 2 1) Aki Ruotsalainen RantasU 12,52, 2) Esko Huttunen K-P 15,38.

M Korkeus 1) Jesse Huttunen SavitU 205, 2) Mikko Huttunen HKV 178, 3) Lenni Kääriä YlämPy 166.

M Kuula 1) Jouni Hytti LappUM 13,16, 2) Yrjö Hämäläinen TaipVei 12,87, 3) Mikko Huttunen HKV 11,04, 4) Lenni Kääriä YlämPy 10,33.

P9 40m 1) Joel Savinen LappUM 7,46, 1) Emil Puhakka KarhKa 7,46, 3) Otto Inkilä SavitU 7,54, 4) Veikko Broman LappUM 7,55, 5) Sisu Torkkeli SavitU 7,84, 6) Visa Torkkeli SavitU 7,89
Erä 1 1) Joel Savinen LappUM 7,46, 2) Otto Inkilä SavitU 7,54, 3) Sisu Torkkeli SavitU 7,84.
Erä 2 1) Emil Puhakka KarhKa 7,46, 2) Veikko Broman LappUM 7,55, 3) Visa Torkkeli SavitU 7,89.

P9 1000m 1) Emil Puhakka KarhKa 3.48,37, 2) Otto Inkilä SavitU 4.01,57, 3) Veikko Broman LappUM 4.02,01, 4) Visa Torkkeli SavitU 4.13,00, 5) Joel Savinen LappUM 4.30,75, 6) Sisu Torkkeli SavitU 4.34,58, Otto Kalliomäki LuumPo DNS.

P9 Pituus 1) Emil Puhakka KarhKa 3,12, 2) Veikko Broman LappUM 3,05, 3) Otto Inkilä SavitU 2,91, 4) Joel Savinen LappUM 2,91, 5) Visa Torkkeli SavitU 2,88, 6) Sisu Torkkeli SavitU 2,75.

P9 Kuula 1) Otto Inkilä SavitU 5,63, 2) Otto Kalliomäki LuumPo 4,90, 3) Sisu Torkkeli SavitU 3,60, 4) Visa Torkkeli SavitU 3,57.

T9 40m 1) Nuppu Nousiainen PyhtY 7,46, 2) Noora Pitkänen SavitU 7,51, 3) Melissa Ng JoensKa 7,70, 4) Viivi Lohi TaipKi 7,74, 5) Vuokko Kuronen JorU 7,86.

T9 1000m 1) Vuokko Kuronen JorU 5.31,35.

T9 Pituus 1) Noora Pitkänen SavitU 3,09, 2) Melissa Ng JoensKa 3,05, 3) Vuokko Kuronen JorU 2,89, 4) Viivi Lohi TaipKi 2,63.

T9 Kuula 1) Noora Pitkänen SavitU 3,80, 2) Viivi Lohi TaipKi 3,13.

P11 60m 1) Lenni Kylliäinen LappUM 9,41, 2) Viljami Pitkänen SavitU 9,51, 3) Wilmer Kiviniemi ValkKa 9,61.

P11 1000m 1) Viljami Pitkänen SavitU 3.39,60.

P11 Pituus 1) Viljami Pitkänen SavitU 3,77, 2) Lenni Kylliäinen LappUM 3,76, 3) Wilmer Kiviniemi ValkKa 3,72, 4) Veikko Suikki JuvU 3,69.

P11 Kuula 1) Veikko Suikki JuvU 7,67, 2) Wilmer Kiviniemi ValkKa 6,72, 3) Viljami Pitkänen SavitU 5,31.

T11 60m 1) Salla Tarkiainen LappUM 9,32, 2) Neela Nousiainen PyhtY 9,70, 3) Veera Hermunen ValkKa 9,99, 3) Elsa Napari LappUM 9,99, 5) Aino Kopsa LappUM 10,31, 6) Venla Mattinen JoutsKu 10,50, 7) Anni Pesu LappUM 10,52, 8) Sofia Ahonen TaipKi 10,57, 9) Sara Noponen LipTai 10,59, 9) Ada Puhakka KarhKa 10,59, 11) Marianna Tuominen TaipKi 11,08, 12) Ronja Eteläpää SavitU 11,30.
Erä 1 1) Anni Pesu LappUM 10,52, 2) Sofia Ahonen TaipKi 10,57, 3) Sara Noponen LipTai 10,59, 4) Marianna Tuominen TaipKi 11,08.
Erä 2 1) Neela Nousiainen PyhtY 9,70, 2) Veera Hermunen ValkKa 9,99, 2) Elsa Napari LappUM 9,99, 4) Aino Kopsa LappUM 10,31.
Erä 3 1) Salla Tarkiainen LappUM 9,32, 2) Venla Mattinen JoutsKu 10,50, 3) Ada Puhakka KarhKa 10,59, 4) Ronja Eteläpää SavitU 11,30.

T11 1000m 1) Ada Puhakka KarhKa 3.56,31, 2) Neela Nousiainen PyhtY 3.57,85, 3) Vilja Kuronen JorU 4.28,42, Lara Okko LappUM DNS, Sara Noponen LipTai DNS.

T11 Pituus 1) Neela Hänninen LappUM 4,19, 2) Salla Tarkiainen LappUM 3,93, 3) Elsa Napari LappUM 3,88, 4) Veera Hermunen ValkKa 3,82, 5) Neela Nousiainen PyhtY 3,76, 6) Vilja Kuronen JorU 3,64, 7) Aino Kopsa LappUM 3,41, 8) Sara Noponen LipTai 3,39, 9) Sofia Ahonen TaipKi 3,30, 10) Venla Mattinen JoutsKu 3,25, 11) Anni Pesu LappUM 3,12, 12) Marianna Tuominen TaipKi 2,92.

T11 Kuula 1) Ada Puhakka KarhKa 7,01, 2) Vilja Kuronen JorU 6,49, 3) Elsa Napari LappUM 6,33, 4) Marianna Tuominen TaipKi 6,08, 5) Veera Hermunen ValkKa 6,00, 6) Aino Kopsa LappUM 5,58, 7) Anni Pesu LappUM 4,32.

P13 60m 1) Topi Kopsa LappUM 9,58, 2) Elmeri Kinnunen YlämPy 9,59, 3) Väinö Kuronen JorU 9,99.

P13 1000m 1) Anton Vainio VehkVei 3.12,46, 2) Väinö Kuronen JorU 3.46,95, 3) Vilho Kunttu MikkKV 3.52,12.

P13 Pituus 1) Ahti Suikki JuvU 3,97, 2) Elmeri Kinnunen YlämPy 3,74, 3) Topi Kopsa LappUM 3,55, 4) Väinö Kuronen JorU 3,53.

P13 Kuula 1) Ahti Suikki JuvU 8,01, 2) Eero Pihamo SavitU 7,62, 3) Elmeri Kinnunen YlämPy 7,51, 4) Väinö Kuronen JorU 7,07, 5) Rasmus Eteläpää SavitU 7,01.

T13 60m 1) Alina Pentti JyväskKU 8,48, 2) Matilda Karhu ValkKa 8,81, 2) Kiira Karttunen ImU 8,81, 4) Laura Jyrkiäinen ValkKa 9,01, 5) Helmi Kaipia LappUM 9,10, 6) Amanda Aakko LappUM 9,26, 7) Laura Pitkänen SavitU 9,50, 8) Saana Aronpuro LappUM 9,90, 9) Hilma Kuronen JorU 10,09, 10) Kerttu Kopperoinen SavitU 10,27, 11) Noora Pietilä JoutsKu 10,41.
Erä 1 1) Matilda Karhu ValkKa 8,81, 2) Helmi Kaipia LappUM 9,10, 3) Saana Aronpuro LappUM 9,90.
Erä 2 1) Alina Pentti JyväskKU 8,48, 2) Kiira Karttunen ImU 8,81, 3) Laura Pitkänen SavitU 9,50, 4) Noora Pietilä JoutsKu 10,41.
Erä 3 1) Laura Jyrkiäinen ValkKa 9,01, 2) Amanda Aakko LappUM 9,26, 3) Hilma Kuronen JorU 10,09, 4) Kerttu Kopperoinen SavitU 10,27.

T13 1000m 1) Laura Pitkänen SavitU 3.43,01, 2) Helmi Kaipia LappUM 3.45,80, 3) Susanna Nokkala LappUM 3.56,95, 4) Hilma Kuronen JorU 4.31,98, 5) Kerttu Kopperoinen SavitU 4.37,34, 6) Noora Pietilä JoutsKu 4.47,41.

T13 Pituus 1) Alina Pentti JyväskKU 4,53, 2) Matilda Karhu ValkKa 4,37, 3) Kiira Karttunen ImU 4,35, 4) Jade Hänninen LappUM 4,32, 5) Amanda Aakko LappUM 3,96, 6) Laura Jyrkiäinen ValkKa 3,93, 7) Laura Pitkänen SavitU 3,59, 8) Hilma Kuronen JorU 2,91, 9) Noora Pietilä JoutsKu 2,86, Kerttu Kopperoinen SavitU DNS.
Erä 1 1) Alina Pentti JyväskKU 4,53, 2) Matilda Karhu ValkKa 4,37, 3) Laura Pitkänen SavitU 3,59, 4) Hilma Kuronen JorU 2,91, 5) Noora Pietilä JoutsKu 2,86.
Erä 2 1) Kiira Karttunen ImU 4,35, 2) Jade Hänninen LappUM 4,32, 3) Amanda Aakko LappUM 3,96, 4) Laura Jyrkiäinen ValkKa 3,93, Kerttu Kopperoinen SavitU DNS.

T13 Kuula 1) Saana Aronpuro LappUM 8,63, 2) Laura Jyrkiäinen ValkKa 8,02, 3) Amanda Aakko LappUM 6,63, 4) Hilma Kuronen JorU 6,12, 5) Laura Pitkänen SavitU 5,90.

P15 100m 1) Perttu Aakko LappUM 12,50, Aatu Pohjonen LappUM DNS.

P15 Korkeus 1) Perttu Aakko LappUM 150.

P15 Kuula 1) Akseli Kinnunen YlämPy 11,52, 2) Valtteri Kapiainen MäntyhVi 9,95, 3) Perttu Aakko LappUM 7,75.

T15 100m 1) Kia Suni EspTa 13,38, 2) Aino Hannikainen LappUM 13,39, 3) Sara Kyllönen LappUM 13,75, 4) Katja Honkanen LappUM 13,93, 5) Veera Heinonen LappUM 14,21, 6) Emmi Oleander VehkVei 14,37, 7) Iida Pentti JyväskKU 14,70, 8) Neea Lanki VehkVei 15,31, 9) Sofia Inkinen LappUM 15,60, Arianna Kortelainen ValkKa DNS
Erä 1 1) Kia Suni EspTa 13,38, 2) Aino Hannikainen LappUM 13,39, 3) Veera Heinonen LappUM 14,21, 4) Sofia Inkinen LappUM 15,60, Arianna Kortelainen ValkKa DNS.
Erä 2 1) Sara Kyllönen LappUM 13,75, 2) Katja Honkanen LappUM 13,93, 3) Emmi Oleander VehkVei 14,37, 4) Iida Pentti JyväskKU 14,70, 5) Neea Lanki VehkVei 15,31.

T15 1500m 1) Ella Repo ParikkU 5.47,72, 2) Venla Kapiainen MikkKV 5.55,62.

T15 Korkeus 1) Erika Pellinen ImU 140, 2) Jemina Nurmela LappUM 135, 3) Veera Heinonen LappUM 135.

T15 Kuula 1) Veera Vallin ImU 9,26, 2) Ella Repo ParikkU 8,64, 3) Silja Aronpuro LappUM 8,28, 4) Sara Kyllönen LappUM 7,99, 5) Neea Lanki VehkVei 7,30, 6) Aino Hannikainen LappUM 7,08, 7) Sofia Inkinen LappUM 5,38, Arianna Kortelainen ValkKa.

M17 100m 1) Roni Matinen ValkKa 13,32.

M17 1500m 1) Saku Koukku LappUM 4.55,50, 2) Niilo Kotiranta YlämPy 5.08,32.

M17 Kuula 1) Onni Rustholkarhu LahdA 12,55, 2) Martti Hyvärinen LappUM 9,19.

N17 100m 1) Iines Peltonen LappUM 13,90, 2) Elisa Hilska LappUM 14,28.

N17 Korkeus 1) Anni Konnu ImU 160, 2) Essi Niinimäki LappUM 155, Senja Ojalainen ImU NH.

N17 Kuula 1) Veera Kapiainen MikkKV 11,19, 2) Elisa Hilska LappUM 10,50, 3) Senja Ojalainen ImU 8,01, 4) Essi Niinimäki LappUM 7,88.

 


Yleisurheilujaoston kokoonpano vuodeksi 2021.


Petteri Eteläpää, puheenjohtaja

puh. 0400 243 910 tai petteri.etelapaa@liikenneetelapaa.fi

Paula Havo-Ossi, sihteeri ja rahastonhoitaja

puh. 050 344 0690 tai paula.havoossi@gmail.com

Jaoston muut jäsenet:

Milla Huhtanen

Tiia Limatius

Tuovi Kellola

Pia Pöllönen

Kaisa Rytkönen

Ilkka Tohmo

Lisenssitiedote 18.9.2020

 

Suomen Urheiluliiton liittovaltuuston päätöksellä lisenssi on pakollinen kilpailulupa kaikissa virallisissa yleisurheilukilpailuissa.
Kilpailulisenssien lisäksi tuomme tänä vuonna valikoimaan lasten ryhmälisenssin, joka sisältää Sporttiturvan, mutta ei oikeuta kilpailemaan SUL:n alaisissa virallisissa kilpailuissa. Kyse on lisenssistä, joka on tarkoitettu seuran pienimmille urheilijanaluille, eli 2014 ja sitä myöhemmin syntyneille.

Kauden 2020-2021 lisenssit tulevat myyntiin maanantaina 21.9. klo 12.00. Huomioithan kuitenkin, että lisenssikausi alkaa 1.10., jolloin myös Sporttiturvan voimassaolo alkaa.

Lisenssien hinnat kaudella 1.10.2020-30.9.2021 ovat:
2007 tai aiemmin syntyneet 30 euroa (HUOM! ei sisällä Sporttiturvaa)
2008–2013 aikana syntyneet 20 euroa (sis. Sporttiturvan)
2014 ja myöhemmin syntyneet 10 euroa (sis. Sporttiturvan)
2014 ja myöhemmin syntyneet ryhmälisenssi 5 euroa/henk.lisätietoa tästä alla

Sporttiturva
Sporttiturvan hinnat 2007 ja aiemmin syntyneille ovat:
Sporttiturva 2007–2004 syntyneet 25 euroa (C-vakuutus)
Sporttiturva 2003–2002 syntyneet 36 euroa (B-vakuutus)
Sporttiturva 1981–2001 syntyneet 150 euroa (A-vakuutus)

Sporttiturva astuu voimaan 1.10.2020, kun maksat sen lokakuun 2020 aikana. Myöhempänä ajankohtana hankittuna Sporttiturva astuu voimaan maksupäivänä klo 23.59 tai maksuhetkenä. Sporttiturvan voimassaolo päättyy 30.9.2021.

 

StU:n Yleisurheilukerho

Yleisurheilukerho on tarkoitettu ala -ja yläkouluikäisille, yleisurheilusta kiinnostuneille nuorille. 
Osallistujien täytyy olla StU:n jäseniä.  
Jäsenmaksu tiedot löytyy osoitteesta https://www.savitaipaleenurheilijat.fi/stu-jaseneksi-liittyminen/

Huomioithan että jäsenmaksu ei kata vakuutuksia. Huolehdi, että vapaa-ajan vakuutus tai yleisurheilulisenssi voimassa. http://www.yleisurheilu.fi/seurat/yleisurheilulisenssit

 

Yleisurheiluharjoitukset maanantaisin klo 18–19.30 Pia Pöllösen ollessa ohjaajana. Apuvoimia on tulossa LUM:sta.  Kerhotoimintaan osallistuvat saavat juhlavuoden kunniaksi kahden käyntikerran jälkeen StU yleisurheilujaostolta lisenssivakuutuksen. Lisenssivakuutus mahdollistaa osallistumisen yleisurheilukilpailuihin ja niihin ilmoittautumisen kilpailukalenteri.fi kautta.

 

Jos olet kiinnostunut tulemaan apuohjaajaksi, ota yhteyttä Piaan p. 045 806 8112

 

 

 

 

_____________________________________________________________________________________

Seuralla ei ole erillistä vakuutusta, joten osallistujien oletetaan itse hoitavan
vakuutusasiat kuntoon ja hankkivan lisenssin.

_____________________________________________________________________________________

Yleisurheilu- ja maastojuoksukilpailuihin osallistuva StU:n edustajana

* yleisurheilujaosto hoitaa keskitetysti ilmoittautumiset. 3 päivää ennen viimeistä ilmoittautumispäivää
  kerro Paulalle halukkuutesi edustaa seuraa. Näin ehdimme maksaa osallistumisesti hyvissä ajoin

* seuraa mahdollisia kilpailuja osoitteesta kilpailukalenteri.fi

* jos kilpailija hoitaa itse osallistumismaksun, maksamme kuittia vastaan jälkikäteen urheilijalle (Paula)

* kilpailulisenssit hoitaa urheilija itse

* matkakustannukset hoitaa urheilija itse pl. SM-kilpailut

_________________________________________________________________________________________

Vanhan yleisurheilukentän avain on saatavilla Savitaipaleen Helmestä kuittausta vastaan.